בחירת סוכך - סוככים לגינה

סוכך זרועות פשוט

סוכך זרועות ללא מנוע

אם יש לך מרפסת גדולה או חצר, אז ודאי חשבת כבר על האפשרות להתקין סוכך. בשוק קיימים פתרונות הצללה רבים, ולכן בחירת סוכך לאחר בחינה מדוקדקת של האפשרויות הקיימות הינה חשובה ביותר. לא כל פתרון יתאים לכל חצר, ולצורך כל אספנו במאמר זה את השיקולים השונים בעת בחירת סוכך עבור החצר או המרפסת שלך.

סוכך או פרגולה?

השאלה הראשונה אותה צריך לשאול בעת בחירת פתרון הצללה היא האם לבחור בסוכך או בפרגולה. ישנם מספר שיקולים אליהם צריך להתייחס כאשר מקבלים החלטה זו. פרגולה הינה מבנה פתוח ללא קירות, עם גג כזה או אחר, המשמש לשם הגנה מפני השמש או מפני הגשם.

מחיר - בנקודה זו אין ספק כי בחירת סוכך הינה הבחירה הנכונה למי שנושא המחיר קריטי עבורו. העלויות של בניית פרגולה יהיו כמעט תמיד גבוהות מאלה של התקנת סוכך.

עמידות - בנקודה זו אין ספק כי בחירת פרגולה היא הבחירה הנכונה, מאחר ופרגולות מטבען הן יותר עמידות מסוככים.

גשם או רק שמש - במידה ופתרון ההצללה שלך אמור להגן עליך גם מפני גשם, אז לפרגולה יש יתרון ברור, אך קיימים סוככים היכולים לספק גם הגנה מפני גשם. רוב הסוככים, בעיקר אלו העשויים מבד, אינם מתאימים להגנה מפני גשם כלל. במידה וברצונך בסוכך שיספק גם הגנה מפני גשם, תאלץ לבחור בסוכך עשוי שמשונית (PVC) שהמראה שלו דומה ליריעת פלסטיק, מה שעשוי להפריע לרגישים לעיצוב שביננו.

תאורה - פרגולות גדולות נוטות ליצור אווירה חשוכה בחדרים הנמצאים לידן. מאחר ואין אפשרות לקפל את הפרגולה, אז אפקט זה הופך לקבוע. אם ברצונך לשמור על האור המגיע אל תוך הבית, אז יתכן כי פרגולה לא תהיה הפתרון המתאים עבורך.

אישור הקמה - רוב הרשויות המקומיות דורשות רישיון הקמה לפרגולה קבועה, מה שהופך את הקמת הפרגולה לאירוע מסובך יותר מהקמת סוכך, מאחר והקמת סוכך אינה דורשת אישור של הרשויות בכלל. דבר אחד אותו כדאי לזכור הוא כי לעיתים ברחוב בו אתם גרים יתכן וקיימת מדיניות שהוחלטה על ידי דיירי הרחוב האוסרת הקמת פרגולות או מדיניות אחרת. כדאי לבדוק היטב את הנושא לפני הקמת הסוכך או הפרגולה.

לחצו להמשך דיון בשאלה פרגולות או סוככים.

סוכך קבוע או מתקפל

סוככים קבועים הם בדרך כלל חזקים יותר ובעלי נוכחות גדולה, מה שהופך אותם למתאימים לעסקים הבונים סוכך מעל חלק הרחוב שלפני הכניסה לבית העסק, או עבור בתי קפה ומסעדות המעוניינות להגן על הסועדים בהן מפני מזג האוויר. סוככים קבועים בדרך כלל פחות מתאימים עבור הבית, למעט סוככים קבועים המותקנים מעל לפתח הבית בכדי לספק הגנה מפני הגשם והשמש בעת ההגעה אל דלת הכניסה, או סוככים המותקנים מעל החניה לצורך הגנה על הרכב.

במידה ובחרת בסוכך מתקפל עומדות בפניך מספר אפשרויות. האפשרות הראשונה נקראת מרקיזה, שהיא למעשה סוכך קטן בצורת קונכייה, הנפתח ונסגר בצורה דומה לאקורדיון. כאשר המרקיזה מקופלת עלול להצטבר לכלוך רב בין השלבים של המרקיזה. השימוש העיקרי של מרקיזה הוא להגנה היקפית על חלונות מפני שמש וגשמים או במרפסות קטנות מאד. היתרון העיקרי של מרקיזות היא עלותן הזולה מאוד.

סוכך זרועות מתקפל

סוכך זרועות מתקפל

הסוג העיקרי המותקן כיום כאשר נדרש סוכך מתקפל הוא סוכך זרועות העשוי מיריעה נגללת (ג), שתי זרועות או יותר (בהתאם לגודל הסוכך) המותחות את יריעת הבד (ב) וגליל אליו הבד מקופל (א). סוככי זרועות הינם הבחירה הפשוטה ביותר עבור מי שרוצה צל בחצר או במרפסת, ואינו מעוניין במתקן קבוע.

מנוע או מנואלה

על מנת לצמצם את עלות הסוכך ניתן הפעילו בצורה ידנית על ידי ידית אותה יש לסובב כמו מעין מנואלה. עם זאת, שיטת עבודה זו הופכת את קיפול ופתיחת הסוכך לפעולה הדורשת כוח שאינה מתאימה לכל אחד. מסיבה זו מומלץ בדרך כלל לבחור בסוכך הנפתח באמצעות מנוע. מצד שני צריך לזכור שני דברים: חיבור למנוע חשמלי דורש חשמלאי שיבצע את ההתקנה (כולל מפסק לפתיחה וסגירה של הסוכך). בנוסף, מנוע חשמלי אומר שיש חלק נוסף העלול להתקלקל, מה שעלול לקצר את אורך חייו של הסוכך.

שיפוע

ככל שהסוכך שלך יהיה בעל שיפוע גדול יותר, כך הוא יצבור פחות לכלוך מאחר והלכלוך יתגלגל עליו ויפול. בכל מקרה חשוב לשמור על הסוכך נקי בכדי להאריך את חייו ולשמור על מראה אסטתי ונקי. מצד שני, סוכך בעל שיפוע גדול מדי יכול לגרום לכך שחלק מתוך המרפסת או החצר שלך יהפוך ללא שימושי משום שהסוכך ייצור אזור בו לא תתאפשר עמידה זקופה.

קסטה להגנה מפני מזג אוויר

סוכך קסטה מלאה

סוכך קסטה מלאה

גם הזרועות מוגנות

כיום ניתן לרכוש סוככים עם הגנה מסויימת מפני פגעי מזג האוויר. האופציה הזולה בתחום זה היא רכישה גגון קטן המותקן מעל האזור אליו מתקפל הסוכך, המעניק לו הגנה מפני מזג האוויר. פתרון טוב יותר הוא מה שנקרא קסטה, שהיא מעין תיבה לתוכה נגלל הבד של הגגון, והיא מגינה על הבד מפני מזג האוויר. הפתרון המקיף ביותר (אך היקר ביותר) הוא קסטה מלאה, שלתוכה נגללים הבד וגם הזרועות של הסוכך, מה שמעניק לסוכך הגנה מירבית. הבעיה העיקרית היא שהגנות אלה הופכות את הסוכך ליקר יותר, במיוחד פתרון קסטה מלאה שכמעט מכפיל את מחיר הסוכך! רבים יטענו (ובצדק) כי במחיר הקסטה המלאה אפשר פשוט להחליף את הבד של הסוכך מספר פעמים. לעומתם יש הטוענים כי פתרון קסטה מלאה הוא אסתטי יותר מן הפתרונות האחרים. בכל מקרה כדאי לדעתי לשקול רכישת קסטה לא מלאה בעת בחירת סוכך שישאר אתך לאורך זמן.

חיישנים

קיימים מספר חיישנים אותם ניתן לחבר אל הסוכך בכדי להפוך את פעולתו לאוטומטית. באמצעות שימוש בחיישנים ניתן להקטין את הזמן בו הסוכך פתוח, דוהה, מתבלה וצובר לכלוך. החיישנים נועדו גם להקטין את הסיכוי כי הסוכך ינזק כתוצאה מתנאי מזג אוויר בשעה שאין אחד מבני הבית שיוכל לסגור אותו בכדי למנוע את הנזק.

חיישן תאורה יאפשר פתיחה אוטומטית של הסוכך בעת שהשמש קופחת, וקיפולו כאשר השמש שוקעת, מה שיקטין את זמן הפתיחה של הסוכך שלא לצורך.

חיישן מזג אוויר (שבשבת רוח) יקפל את הסוכך כאשר מהירות הרוח עולה, ויקטין את הסיכוי שהסוכך ינזק כתוצאה מפרץ רוח חזק. חיישני גשם יכולים לקפל את הסוכך במידה והחל לרדת גשם בכדי להגן עליו מפני רטיבות ובוץ.

חברות סוככים מומלצות

חברת סוככי השרון, מחזיקה בוותק של למעלה מ-24 שנות ניסיון בייצור סוככים, חדרי זכוכית, פרגולות ווילונות. מומלץ בחום. לאתר החברה: Hasharon-Awnings.co.il