תוכן [ הסתר ]

מה זה גנרטור ואילו סוגים יש?

גנרטור הוא מכונה המשמשת להמרה של אנרגיה מכאנית לאנרגיה חשמלית, ללא תלות בתשתית חשמל חיצונית. ישנם סוגים שונים של גנרטורים, המבוססים על דלק, בנזין וגז.

היתרונות באחזקת גנרטור

גנרטור מספק חשמל במקרה של שעת חירום והפסקות חשמל, ומאפשר להמשיך לתפקד באופן נוח. הדבר חשוב וחיוני במיוחד כשבבית גרים ילדים קטנים או אנשים מבוגרים, או כשיש צורך בחיבור של מכשירים חשמליים שלא יכולים להפסיק לפעול ולו לדקה אחת. בנוסף, לגנרטור שימוש גם במקרים בהם יוצאים לשטח, לפיקניק או אפילו יושבים בגינה, כשאין נקודות חשמל במרחק מספק.

 

מה זה גנרטור ביתי?

גנרטור ביתי להפסקת חשמל הופך עם השנים ליותר ויותר נפוץ כתחליף לחשמל. בבתים בהם אין אספקה סדירה של חשמל, בין אם בעקבות תקלות תכופות ובין אם מסיבות טכניות, גנרטור ביתי מאפשר התנהלות תקינה והפעלת מכשירים חשמליים. היתרון הבולט של גנרטור ביתי הוא היותו מושתק, ולכן לא משמיע את הרעש האופייני לו. ניתן למצוא גנרטורים בגדלים שונים, כך שיתאימו לאיחסון בבית או בגינה, וכן גנרטורים המופעלים בשיטות שונות - גנרטור על דלק, בנזין או גנרטור גז ביתי. גנרטורים נייחים משמשים בעיקר עבור פרוייקטים ארוכי טווח בשטח, או במקרים של שעת חירום עם הפסקת חשמל ממושכת לעיתים קרובות. גנרטורים ניידים לעומת זאת, הם קטנים יותר, וניתנים להעברה באופן פשוט וללא צורך בהובלה. הם מתאימים כשיש צורך במקור חשמל בנקודות משתנות לעיתים תכופות או כשיוצאים לטיול בשטח וזקוקים למקור חשמל ממוצע בעוצמתו. כמה עולה גנרטור ביתי - תלוי בהספק הנדרש, ועל כך הרחבה בהמשך.

גנרטור להשכרה - האם זה משתלם?

השכרת גנרטור נחשב לנפוץ במיוחד בעבור מי שזקוק לחשמל לתקופה קצרה של מספר ימים עד מספר חודשים. המחירים הגבוהים של הגנרטורים, שנעים בין כמה מאות שקלים לגנרטור הפשוט ביותר ועד לעשרות אלפי שקלים עבור דגמים הפועלים בעוצמות גבוהות, הופכים את ההשכרה למשתלמת יותר. מחיר ההשכרה יהיה על בסיס יומי או חודשי, בהתאם לחברה המספקת את הגנרטור, והוא נקבע על פי סוג הגנרטור, כמות החשמל אותו הוא מספק והעומס בו הוא יכול לעמוד. בנוסף לנתונים אלה, יש לקחת בחשבון את עלות ההובלה של הגנרטור במקרה ומדובר בגנרטור גדול, וכן את אמצעי ההפעלה שלו - דלק, בנזין או גז.

מחיר הגנרטור וממה הוא מושפע

מחיר הגנרטור משתנה בהתאם לדגם, לעוצמה אותה הוא מספק ולמשך זמן העבודה שלו. מחיר גנרטור ביתי נע בין 700 ש"ח לגנרטור קטן המספק כ-780 וואט ועד למחירים של 4000-5000 ש"ח עבור גנרטור המספק למעלה מ-1,000 וואט. מנורת שולחן חזקה, לדוגמא, צורכת כ-400 וואט בממוצע. במידה ורוכשים גנרטור ביתי קטן המספק 700-800 וואט, יש לקחת בחשבון את מכשירי החשמל הנדרשים לכם.

כיצד בוחרים גנרטור?

גנרטורים מגיעים במגוון של גדלים, הספקים, עוצמות ושיטות הפעלה. כדי לדעת מהו הגנרטור הטוב ביותר בשבילכם, יש מספר שאלות שחשוב לשאול את עצמכם:

  • מספר מכשירי החשמל החיוניים לכם ושנדרש יהיה לחבר אותם לגנרטור / מספר מכשירי החשמל אותם תצטרכו לחבר בזמן עבודה או בילוי בשטח. ככל שמספר המכשירים שנדרשים לפעול בו זמנית יהיה רב יותר, כך תצטרכו גנרטור חזק יותר שגם ישפיע על המחיר. כדאי לסכום את סכום ההספקים של המכשירים הנדרשים לכם, ולוודא שההספק של הגנרטור אותו תקנו יהיה מתאים ואף יותר מכך בכ-20%, כי חריגה מיכולותיו של הגנרטור תגרום למפסק לקפוץ ולגנרטור להפסיק לפעול.
  • משך הזמן בו המכשירים נדרשים להיות מחוברים למקור המתח הוא חשוב, וככל שהגנרטור נדרש לעבוד באופן ממושך, כך הוא יהיה חזק ויקר יותר. הטענה של טלפון ויצירת אור, לדוגמא, חיוניות לפרקים, בעוד הפעלה של מכונת הנשמה, קריטית באופן ממושך.
  • מדד הרעש - גנרטורים ידועים כמכשירים אשר מפיצים רעש רב, ולכן יש שממקמים אותם רחוק ממוקד העניין. יחד עם זאת, כשמדובר בגנרטור ביתי, מומלץ לבחור בגנרטור מושתק, המצופה כיסוי שבולם את עוצמת הרעש.

כללי זהירות בעבודה עם גנרטור

מומלץ להשתמש בגנרטור במקומות בהם אין לחות גבוהה, אבק, חול ולכלוך כדי למנוע כניסה של אלה למנוע.

אין לאחסן את הגנרטור כאשר הוא אינו מכיל דלק בשל האדים שיכולים להתנדף ולגרום לדליקה.

יש לוודא כי אין בצמוד לגנרטור רהיטים או חפצים אשר מפריעים לעבודתו.

אין להוסיף דלק בזמן שהגנרטור חם או בפעולה, ואסור למלא את מיכל הדלק יתר על המידה.

אסור לחבר גנרטור ישירות למעגל החשמלי הביתי.