כיור סתום בבית, הוא דבר מאוד לא נעים: עולים ממנו ריחות רעים, המים לא יורדים ואי אפשר להשתמש במטבח או באמבטיה, בהתאם למקום הכיור. הבשורה הטובה היא שאפשר לפתוח סתימה בכיור גם בתורה עצמאית.

נקדים ונאמר: כל סתימה בכיור, הסיבות לה והמאפיינים שלה. כל מקרה לגופו, וכדאי מאוד להזמין אינסטלטור, במיוחד בבתים ישנים או דירות ישנות כמו במרכז תל אביב. אם פעולות בסיסיות, פשוטות, כמו אלה שנתאר בהמשך, לא עולות יפה ולא מצליחות - קראו לאיש מקצוע.

אל תשתמשו בכלים כבדים, חומצות מסוכנות או פעולות דרסטיות והפעלת כוח שלא לצורך. את רוב הסתימות בכיור, גם בדירות מיושנות, אפשר לפתוח בלי כל אלה. לכל היותר, גם אם לא תפתרו את הבעיה לטווח הרחוק, תהיה לכם הקלה עד שיגיע השרברב.

לפני הכול, כדאי להבין איפה יכולה להיות סתימה בכיור, ולמה.

כל כיור בנוי משלושה חלקים (גם כיור אזרחי, לא בהכרח צה"לי): הכיור עצמו ופתח הניקוז שלו, הסיפון וכוסית הניקוז.

מפתח הכיור מוביל צינור אל סיפון: מעין פיתול שבתחתית שלו ישנה כוסית שבה מצטברים מים. מים אלה מונעים מעבר של ריחות רעים מהביוב אל פתח הכיור.

אם הכוסית מלאה, לא יהיו בה מים אלא רק לכלוך ויעלו ממנה ריחות רעים.

בנוסף, אם הלכלוך יסתום את מעבר המים מפתח הניקוז דרך הצינור, הכיור ייסתם והמים בכיור יעלו.

שלב ראשון: פומפה

בכל פעם שהמים בכיור יורדים לאט, מלאו בו מים (פתחו את הברז למלוא ההספק), קחו פומפה ופמפמו כמה פעמים, עד שהם מתחילים לרדת שוב בצורה טובה. עשו זאת בצורה לא חזקה מדי וודאו שמים לא עולים או יוצאים מהחיבור שבין צינור הניקוז של הכיור לצינור הביוב.

את הצינור הזה (פתח הביוב) תמצאו בתחתית ארון המטבח של הכיור או בהמשך צינור הניקוז של הכיור.

אם מים יוצאים מהחיבור הזה, הבעיה היא לא (רק) סתימה בכיור, אלא גם בקו.

שלב שני: ניקוי הסיפון והכוסית

פתחו את ארון המטבח שמתחת לכיור והוציאו מתוכו מה שיש בו: סמרטוטים, כלי ניקוי, תרסיסים שונים ועוד.

במיוחד אם יש מים עומדים בכיור, העמידו דלי מתחת לכוסית הניקוז. קחו מטלית ולפפו אותה סביב הטבעת שמחזיקה את הכוסית במקומה כלפי מעלה. סובבו לכיוון הפתיחה (נגד כיוון השעון) ושחררו את הטבעת הזו ואז, באופן דומה, את הטבעת שמחזיקה את הכוסית לכיוון פתח הביוב.

שלפו את הכוסית ותנו למים לזרום לתוך הדלי. אם הם לא זורמים, יש לכם סתימה בצינור שמנקז את הכיור או בפתח הניקוז עצמו: שחררו את הבורג בפתח הניקוז, שחררו את הצינור ונקו הכול, כולל הסיפון והכוסית.

בסיום, הרכיבו את כל החלקים בסדר פעולות הפוך

סתימה מעבר לכוסית, לכיוון הביוב, אפשר לנקות בעזרת משחולת. אם היא עקשנית או לא משתחררת בקלות, הזמינו אינסטלטור.