תוכן [ הסתר ]
Bosch Rotak 34

Bosch Rotak 34

מכסחת דשא חשמלית

ההחלטה הראשונה אליה הגעתי בנוגע לגינה שלנו הייתה שאני לא הולך לטפל בעצמי בגינה, אלא לקחת גנן שיטפל בה עבורי. עם זאת, גנן הוא עסק יקר, במיוחד אם הוא מגיע פעם בשבועיים. מן הצד השני, גנן שמגיע פעם בחודש אומר דשא מכוסח פעם בחודש, מה שאומר דשא שנראה כמו סוואנה אפריקאית. עובדה זו הביאה אותי ישירות לנושא בחירת מכסחת דשא, מאחר ומטלה זו עומדת כנראה ליפול בחיקי בשנים הבאות. לרוב האנשים יש יחסי אהבה-שינאה אל הגינה שלהם, ומכסחת דשא טובה יכולה להקל מאד על המצב.

גודל / שיפוע הדשא

הנושא הראשון עליו צריך לחשוב בעת בחירת מכסחת דשא הוא גודל הדשא והאם יש בו שיפוע. אם הדשא שלך הוא גדול אז יש לכך שלוש משמעויות עיקריות. המשמעות הראשונה היא לסוג ההנעה של מנוע המכסחת, השניה היא לגבי העוצמה שלה והשלישית היא לגבי קוטר הלהב.

בנזין או חשמל?

ככל שהדשא שלך גדול יותר כך עולה ההעדפה לכיוון מכסחת דשא המונעת בבנזין, מאחר ומכסחת כזו אינה צריכה להיות מחוברת בכבל לנקודת חשמל, מה שמאפשר גמישות רבה בהפעלתה. מי שניסה לשאוב אבק משטח גדול יודע כמה הטיפול בכבל יכול להיות מתסכל, ובגינה התסכול יכול להיות אפילו גדול יותר (יש לכל יותר דברים להיתפס עליהם). בנוסף, במכסחת דשא חשמלית קיימת סכנה של מעבר עם המכסחת על הכבל החשמלי, מה שדורש תשומת לב רבה יותר בעת הכיסוח. קיימים כיום דגמים של מכסחות דשא נטענות, אך באלה העוצמה של המכסחת הינה נמוכה יותר בדרך כלל, ועוצמת המצבר יורדת עם הזמן. נושא נוסף אליו צריך להתייחס הוא לכך שמכסחות דשא חשמליות נוטות להיות חלשות יותר מאלה המונעות בבנזין, אז אם יש לך דשא מאד צפוף או גבוה, אז עולה היתרון של מכסחת בנזין.

הנעה עצמית

שטח דשא גדול מאד כבר יכול לדרוש מכסחת בעלת הנעה עצמית (כלומר, מנוע המסיע עבורך את המכסחת) עד כדי בחירת מכסחת עליה המפעיל יכול לשבת (כמו מעין טרקטורון) למי ששפר מזלו ויש לו מדשאה באמת גדולה. גם במידה והמדשאה שלך היא בשיפוע אז עולה חשיבות בחירת מכסחת דשא בעלת הנעה עצמית (למרות שיתכן כי הפעילות הגופניות יכולה דווקא להוות יתרון - אך צריך לזכור להיזהר בשמש!). בנוסף כדאי לזכור כי מכסחות דשא בעלות הנעה עצמית הינן מסובכות יותר, מה שאלול לגרום לקצב קילקולים גבוה יותר (ישפשוט יש יותר חלקים העלולים להתקלקל).

עוצמת כיסוח

הנושא השני אליו יש לשים לב הוא שאלת העוצמה של המכסחת. ככל שהדשא גדול יותר כך רצוי לבחור מכסחת דשא בעלת עוצמה גבוהה יותר. בחירת מכסחת דשא בעלת עוצמה נמוכה מדי לדשא גדול תגרום למנוע להתאמץ במשך זמן רב, מה שיגרור ירידה משמעותית בתוכלת החיים של המכסחת. מצד שני מכסחת בעלת עוצמה גבוהה יותר תהיה בדרך כלל גם יקרה וגם גדולה יותר, כך שבחירת מכסחת גדולה מדי תגרור הוצאה מיותרת וגם תדרוש שטח איחסון גדול יותר.

בכל מקרה הגעתי למסקנה שלא כדאי לקחת מכסחת בעלת עוצמה נמוכה מדי (כלומר, פחות מכ-1300 ואט למכסחת חשמלית או 3.5 כוח סוס למכסחת בנזין) אפילו עבור גינה קטנה, מאחר ובסופו של דבר חסכון בנושא זה עלול להביא להחלפה מהירה מדי של המכסחת בחדשה בגלל מאמץ יתר של מנוע המכסחת. מכסחת חלשה מדי עלולה גם להביא לתחושה שהיא "לא סוחבת" כאשר הדשא צפוף או ארוך באופן יחסי, והמנוע יכול להאט במצבים כאלה או אפילו לעצור לגמרי כאשר המנוע חלש מדי.

ארגז איסוף

כיום מגיעות רוב המכסחות עם ארגז לאיסוף הדשא שכוסח. עם זאת, קיימות מכסחות בהן הארגז אינו קשיח (כלומר ארגז בד) מה שאינו מומלץ כלל. בנוסף צריך לבדוק אם גודל הארגז מספיק עבור כמות הדשא הצפויה. 30 ליטר יספיקו לגינה קטנה, אך 60 ליטר יתאימו למכסחת דשא מקצועית.

מצבי גובה

בשוק קיימות כיום מכונות שאין בהן אפשרות של כיוונון גובה הלהב, מה שלא מאפשר שליטה על גובה הדשא אותו תשאיר המכונה בעת הכיסוח. לא מצאתי מכונות רבות בהן לא ניתן לשנות את גובה הלהבים, אך בכל זאת כדאי לוודא זאת לפני בחירת המכסחת שלך.

קוטר הלהב

ככל שקוטר הלהב גדול יותר, כך "תכסה" המכונה שטח גדול יותר, אך תתאים פחות לגינות בהן יש פינות רבות אליהן צריכה המכונה "להידחף". רוחב כיסוח של פחות מ-30 ס"מ יכול כבר להיות ממש בעייתי, ומכונות כיסוח מקצועיות הן בדרך כלל בקוטר "20 (20 אינץ' שהם כ-50 ס"מ).

רעש

גם נושא זה צריך להיבדק בעת בחירת מכסחת דשא, מאחר ואת הכיסוח אנו מבצעים בחוץ, מה שעלול להפריע לשכנים (או למשפחה שלנו) במיוחד אם המנוע של המכסחת רועש. באופן כללי ניתן לומר כי מכסחות דשא חשמליות הינן שקטות יותר מאלה הפועלות על בנזין, והן גם ידידותיות יותר לסביבה.

מלצ'ינג (ריסוק דשא)

קיימות מכסחות דשא המאפשרות ריסוק של הדשא לצורך החזרתו בתור דשן טבעי. שיטה זו מופיעה בדרך כלל במכסחות דשא יקרות יותר. מצד שני לשיטה זו חסרון עיקרי אחד, והוא שהדשא נשאר בסוף הכיסוח "מלוכלך" ופחות יפה, במיוחד אם היו עליו עלים או זרדים לפני הכיסוח.

מחיר

איך אפשר בלי לגעת בנושא מחיר המכסחת? אז כאן אני יכול לומר שזול יכול להיות יקר - כלומר, בחירת מכסחת דשא זולה מדי יכולה להביא בסופו של דבר להוצאה גדולה יותר בשל הצורך להחליפה בתוך זמן קצר יחסית. מכסחות דשא סבירות מתחילות סביב ה-600 ש"ח, אך ממה שאני ראיתי, 1,000 ש"ח הוא המחיר של המכסחות הטובות יותר.