מעצבים את הבית? אחת הדרכים המתגמלות ביותר להפיח חיים בסביבת המגורים שלכם היא באמצעות גינה ביתית שתספק את הדחפים היצירתיים שלכם ואפילו מצרכים בשביל התפריט היומי של כל המשפחה באמצעות גידול עצמי. בגינה הביתית אפשר לגדל עשבי תיבול, ירקות ופירות ולהיות בטוחים לגמרי שאתם אוכלים את המזון הטרי ביותר, יחד עם תחושת הסיפוק שנובעת מהידיעה שמדובר בפרי העבודה המסורה שלכם.

איך בוחרים את הצמחים הנכונים?

חשוב לבחור את הצמחייה הנכונה עבור הגינה שלכם בהתאם למאפיינים היחודיים לה.

  • כמות השמש- כל צמח הוא שונה מחברו וזקוק לרמת חשיפה אחרת לקרני שמש. צמחים מסויימים זקוקים לשמש לאורך כל היום בזמן שאחרים יכולים להסתפק בשעות בודדות. נוסף על כך ישנם צמחים שזקוקים לצל וקרני השמש מזיקות להם. לכן מומלץ לבדוק מראש באילו אזורים בגינה יש שמש לאורך שעות היום ולפי זה לבחור ולמקם את הצמחיה.
  • אקלים- הצמחייה צריכה להתאים לאופי האקלים המקומי.
  • כמה רוצים להשקיע בתחזוקה- לכל צמח דרישות תחזוקה משלו ומומלץ להתחיל בבנית הגינה עם צמחים שעמידותם נבחנה באקלים הישראלי והם קלים יחסית לתחזוקה. צמחים אלו יהוו בסיס לגינה ואחר כך ניתן יהיה להעשיר את הגינה במינים נוספים של צמחים שישתלבו בצמחייה הקיימת, לאחר שכבר הכרתם את תכונות הגינה ואמדתם את יכולות התחזוקה שלכם.
  • מיקום גיאוגרפי- לכל צמח יש העדפות משלו ותנאי מחייה שונים. בעוד שחלק יסתפקו בקרקע רדודה אחרים יזדקקו לקרקע עמוקה. חשוב בעיקר שהקרקע תהיה דשנה- קומפוסט יכול לסייע בזה ולהקל עליכם במלאכת הטיפול בגינה.
  • התאמה בין הצמחים- קיים מבחר גדול של צמחים ושתילים לבחור מביניהם אך חשוב ביותר לוודא שהצמחים מתאימים זה לזה ומשתלבים היטב באותה חלקת אדמה.

קווים מנחים לבחירת הצמחים לגינה

  • שמירה על צבעוניות הגינה – שילוב נכון של צמחים יבטיח גינה צבעונית לאורך כל עונות השנה בהתאם לעונת הפריחה של כל צמח. שתילת המרוקליס ליד האגפתנוס או שתילת כלניות ליד נוריות תבטיח שברגע שתסתיים הפריחה של האחד השני יתפוס את מקומו.
  • איזון בין שתילת צמחים חד שנתיים לצמחים רב שנתיים- כאשר הראשונים מספקים פריחה מרהיבה לפרק זמן מוגבל (לדוגמה צמחי הציניות) ואילו האחרים ידאגו לפריחה רציפה לאורך השנה (דוגמת צמחי הביגוניה).
  • שילוב של צמחים עשבוניים בגינה- צמחים עשבוניים, ובמיוחד רב שנתיים (דוגמת האירוס), יתנו אופי מיוחד לגינה ויעניקו לה נפח כאשר שותלים אותם בין הצמחים המניבים פרחים.
  • ירקות בגינה- אפשר להוסיף צבע לגינה גם בעזרת שיחי עגבניות שמוסיפים לה פרחים צהובים ופירות אדומים לתקופה ארוכה באופן יחסי, או באמצעות חסה שמוסיפה לגינה גוון ירוק בהיר.

בין אם אתם עושים בבית שיפוץ, עוברים דירה או פשוט מעצבים קצת מחדש- הגינה הביתית היא דרך מצוינת ומתגלמת במיוחד להוסיף צבע לסביבת המגורים שלכם.

מאת דרור ישראל, מעצב גינות ומנחה סדנאות גינון