תוכן [ הסתר ]

כל בית צריך מרפסת? מה פתאום – כל בית צריך פרגולה. וזה אפילו לא יקר כמו שחשבת! הכל על בניית פרגולה בשיטת עשה זאת בעצמך: גם חסכון וגם אתגר מספק.

דירה עם גינה היא ללא ספק נכס של ממש. מעבר לעובדה שהשקעה בגינה יכולה להיות תענוג של ממש וחגיגה לעיניים, אנחנו תמיד רוצים לטפח אותה, להגן על הצמחים שבה ולהתגאות בפני אורחינו. ומה יסב גאווה גדולה יותר מאשר בניית פרגולה?

אחד המרכיבים שמשדרגים כל חצר, גם מבחינה דקורטיבית וגם מבחינה מעשית, הוא פרגולה. לענף הפרגולות יצא שם של מותרות, של מוצר יקר שאינו נגיש לכל כיס, אך האמת היא שאם תבנה פרגולה במו ידיך, המחיר לא יהיה כל כך נורא.

בניית פרגולה: עשה זאת בעצמך

אחד הגורמים המביאים לקיצוץ משמעותי בעלות בניית פרגולה הוא סוג ההרכבה. למשל, פרגולה בעלת שני עמודים תומכים מצד אחד, הנשענת מצידה השני על קיר הבית, תצריך פחות עץ מאשר פרגולה עם ארבעה עמודים תומכים, ולכן תעלה פחות. אנחנו נעסוק בפרגולות בעלות שני עמודים תומכים.

בנוסף לבחירת סוג ההרכבה, לפני שתתחיל בעבודה המעשית של בניית פרגולה, כדאי להשקיע בשלב התכנון. ערוך מדידות מדויקות, קנה את כל החלקים ואל תשכח חומרים נלווים כמו ברגים, צבעי לקה, מברגה, מקדחה וכדומה. סיימת? אז אפשר להתחיל.

שלב 1 של בניית פרגולה: הכנת היסודות

  • יש לבחור ולסמן את המיקום הרצוי של רגלי היסוד.
  • חפירת הבורות: יש ליצור בורות בעומק ובקוטר של כ- 30 סנטימטרים. ניתן להיעזר בכל אמצעי עגול שקוטרו ועומקו הם 30 ס"מ. בחנויות עשה זאת בעצמך ישנן כוסות מיוחדות בדיוק לשם כך ובגדלים הללו.
  • יש ליצוק תערובת בטון אל תוך הבורות.
  • עליך להכניס את רגל היסוד הראשונה אל יציקת הבטון. חשוב מאוד – לא לחכות יותר מדי זמן עם הכנסת העץ לבטון, כדי שהבטון לא יתייבש. כמה שיותר מוקדם יותר טוב.
  • יישר את רגל היסוד היטב בעזרת פלס, על מנת לא לגלות בסוף שבזבזת את זמנך על בניית פרגולה עקומה. את התמיכה הזמנית לרגלי היסוד, עד שהבטון יתייבש, תוכל לספק באמצעות יתדות.
  • כעת יש להניח לבטון להתייבש למשך 24 שעות. בזמן הזה, אם לא תצטרך עדיין מנוחה, תוכל לצבוע את רגלי היסוד בצבע הרצוי.

שלב 2: תמיכה, קורות רוחביות

השלב הבא בתהליך בניית פרגולה הוא הרכבת העמודים התומכים: מומלץ שכל עמוד יהיה באורך של כ- 40 סנטימטרים, ויורכב בצורה אלכסונית מהקרקע כך שכפי שאתה יכול לנחש משמו של אותו עמוד – ישמש כתמיכה לעמוד היסוד.

כעת יש להתקין את הקורות הרוחביות. אלו שתי הקורות שנתמכות מצד אחד על ידי עמודי היסוד ומצד שני על ידי הבית שלך. הקורות יחוברו אל הקיר באמצעות ברגיי ג'מבו, ואל קורות היסוד בברגים של 4 או 5 סנטימטרים, תלוי בעובי הקורה.

שלב 3: אי אפשר להשלים בניית פרגולה בלי להגיע לגג

החיסכון הגדול ביותר שבנייה עצמית תקנה לכם הוא בשלב בניית הגג. בניית גג חסכונית תורכב מכמה יחידות עץ לאורך הפרגולה, כאשר את ההצללה עצמה תוכל להשיג על ידי הנחת יריעת בד או יוטה על גבי קורות האורך.

בבנייה המסורתית של פרגולות, הגג עשוי כולו מקורות עץ המונחות זו על זו בשתי וערב. שיטה זו אינה רק יקרה יותר, אלא גם מספקת הצללה פחות מוצלחת. לסיום הבניה, תצטרך לחבר את קורות האורך אל הקורות הרוחביות והרי לך בניית פרגולה עצמאית, חסכונית, וראויה לכל הגאווה שבעולם.