כלי עבודה לתיקון צנרת - אילו כלי עבודה צריך לתיקון הצנרת?

כלים לתיקון צנרת נדרשים מאוד בקרב אינסטלטורים, קבלנים למיניהם וכן בקרב אנשים שרוצים לבצע בעצמם תחזוקה ביתית שוטפת. בשורות הבאות נכיר כמה מן הכלים והאמצעים שיוכלו לסייע בכך. כמו כן נכיר כמה דגשים לבחירת כלים בצורה טובה ומושכלת.

מפתח צינורות – חובה בכל בית

בעזרת כלי עבודה מגוונים, ניתן לתחזק ולתקן מגוון רחב של תקלות הנובעות מהתיישנות ובעיות אחרות באינסטלציה, החלפת ברזים ועוד הרבה יותר. בין היתר ניתן בעזרתם לסגור דליפות, לסתום סדקים, להחליף חלקי צינורות ועוד. כלי שהוא ללא ספק חובה בכל בית הינו מפתח הצינורות. באמצעות כלי וותיק ושימושי זה ניתן להדק או לשחרר את האומים הנמצאים בקצוות של צינורות ובחיבורים שבין צינורות בגדלים שונים. בעזרת מפתח זה ניתן לתחזק את הצנרת, להתקין מערכת אינסטלציה חדשה, לסגור דליפות שנובעות מחיבור לקוי וכן הלאה.

כלי חיתוך צנרת

כלי עבודה נוספים המשמשים לצורך תיקוני צנרת נועדו לבצע חיתוך וניסור בנקודות הרצויות. חותך צינורות מאפשר להתאים חלק צינור חדש, לגודל שמתאים להחלפת מקטע אינסטלציה סדוק או לקוי. בעזרת חותכים ייעודיים אפשר לפרק ולהוציא חלק של צנרת המוביל לברזים, למערכת הביוב, צנרת למכונות הכביסה וכן הלאה.

כלי כיפוף צנרת

בהתקנה ובתיקונים של צנרת ישנה, נפוץ למדי מצב שבו צריכים להתקין צנרת עם כיפוף. חלקי צנרת קשיחים למדי ולכן קשה ולעיתים בלתי אפשרי לכופף ביד, בכוח השרירים. לכן, ניתן להיעזר בכלים מתאימים שבנויים לצורך כיפוף צינורות. כך ניתן להקנות את המבנה הרצוי לפני ההתקנה או תוך כדי החיבור של המרכיבים.

מכשירי ריתוך לצנרת מתכת

מערכת אינסטלציה ביתית המקובלת כיום עשויה מחלקי פלסטיק ולא ממתכת כמו בעבר. יחד עם זאת, ישנם מתקנים שבהם הצנרת עשויה חלקי מתכת מחוזקים. כאשר איש מקצוע נדרש לבצע תיקון במערכת מסוג זה, עשויים להידרש כלים ואמצעים ייעודיים. כך לדוגמא מכשירי ריתוך וקשתות ריתוך. אמצעים כאלה נועדו לחזק ולחבר מרכיבים שונים, להוסיף צינורות ולסגור נקודות חיבור רופפות.

ציוד גילוי מתכת

במידה ועולה הצורך לאתר צנרת מתכתית ישנה לצורך תיקון, ניתן להיעזר במכשירים מתוחכמים. לדוגמא גלאי מתכות מאפשרים לזהות היכן עוברים צינורות בתוך קירות או ברצפה, מבלי שצריך לפרק או לקדוח הכל. ציוד גילוי מתוחכם לא פחות נקרא מצלמה תרמית. מצלמות כאלה מיועדות לגילוי צנרת מים חמים. המכשיר יודע לזהות את חום המים שבצנרת, כך שניתן לזהות את מיקום הצינור ואת מיקום הדליפה שרוצים לתקן, גם אם הצנרת עשויה מחומר פלסטי.

דגשים לרכישת ציוד לתיקון צנרת

  • ברכישת כלים וציוד, בדקו תחילה את איכות הכלי.
  • לתחזוקה ביתית שוטפת, ניתן להיעזר בכלים ברמת הביניים (במיוחד הדברים אמורים בכלים חשמליים).
  • אנשי מקצוע זקוקים למותגים המובילים, לתיקונים מורכבים.