עיצוב מרפסת שמש - יש לכם מרפסת שמש? כך תעצבו בה גינה קטנה ומקסימה

רבים מאתנו חולמים על בית צמוד קרקע עם גינה סמוכה, כזו שכוללת צמחיה רבה וגם יפה. יחד עם זאת, ובייחוד בעידן שבו מחירי הדיור גבוהים כל כך, הדבר לא תמיד אפשרי והחלום, לצערנו, נותר ככזה מאחור. אבל, לא מוכרחים לוותר על הרעיון של גינה קטנה, וכיום, ובעיקר תודות לפתרונות הקיימים, אפשר ליצור אחת כזו גם במרפסת השמש של הדירה שלנו. מרפסת היא פינה שצריכה לזכות לעיצוב בדיוק כמו שמעצבים את שאר הבית ויש לא מעט דרכים לעשות זאת. תוהים איך? הנה, התשובה.

ההבדל בין עיצוב מרפסת גדולה לעיצוב מרפסת קטנה

יש מרפסות שמש בגדלים שונים. זו יכולה להיות מרפסת בעלת שטח נרחב מאד או מרפסת שמש קטנטנה. גודל המרפסת הוא פרמטר שיש לקחת בחשבון לפני שמתחילים במשימת עיצוב מרפסת שמש קטנה, שכן לכל גודל צרכים וגם אתגרים אחרים. במרפסת גדולה יהיה עלינו להשתמש בפריטים רבים ולחשוב גם על האפשרות לחלק אותה לאזורים שונים אולי. כשהשטח גדול אפשר "להתפרע" ולעצב אותו בדיוק כמו שרוצים ללא מגבלות או אתגרים מיוחדים. עיצוב של גינה במרפסת קטנה לעומת זאת הוא אתגר רב יותר שכן כאן מדובר בשטח מצומצם. יש לבצע תכנון מקדים מראש ולבדוק איך אפשר לנצל את השטח כהלכה.

תכנון חכם של המרפסת

אם כן, תכנון חכם של המרפסת הוא זה שיאפשר לנו לנצל אותה בדיוק כמו שרוצים, בין אם זו מרפסת שמש קטנת ממדים ובין אם זו מרפסת גדולה. הנה כמה נקודות שיש להתייחס אליהן כחלק מהתכנון:

  • מטרת המרפסת - כאן מדובר באחד הפרמטרים החשובים ביותר, זה שיכתיב לנו את העיצוב ויאפשר לנו לנצל את שטח המרפסת בצורה חכמה. מהי מטרת המרפסת – האם אנו רוצים להשתמש בה רק לצורך גידול צמחים? האם אנו רוצים לנצל אותה גם כדי לשבת בה במהלך היום וכדי לארח חברים ובני משפחה? כל מטרה כזו יכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות ויש להתייחס אליה בשלבים ראשוניים של התכנון.
  • צמחיה לשלב בה - כאשר בוחרים את הצמחייה למרפסת השמש שלנו, יש להתחשב בנתונים כמו מיקום המרפסת (כיווני אוויר וכדומה) וגם בזמינות התחזוקה של הצמחייה. אם מדובר במרפסת שמש קטנה, מומלץ מאד שלא להעמיס בצמחייה. מעבר לכך, אם המרפסת חשופה לשמש במרבית שעות היום, כדאי לבחור בצמחיה שיכולה להתמודד עם שמש ישירה. בנוסף, כדאי גם לחפש צמחים שאינם דורשים תחזוקה רבה, או לכל הפחות, לבחור בצמחיה שקל לגדל אותה.
  • שימוש בקירות ובגובה - הקירות של המרפסת הם אלמנט שאפשר לנצל לטובת עיצוב הגינה שבה. תלייה של עציצים עם צמחים שמשתפלים לאורך הקיר היא פתרון נהדר שתורם רבות לנראות המרפסת עצמה וגם עיצוב של קירות ירוקים היא דרך נוספת לעשות את זה. גובה המרפסת, או גובה הגג שלה (אם חלק ממנה מקורה) גם הוא תנאי שיש להתייחס אליו, ובייחוד אם מתכננים לשתול בעציצים צמחים שנוטים לצמוח גבוה.
  • אקססורייז מתאימים - כדאי לבחור מוטיב מרכזי אחד, ועליו להתבסס כשמעצבים את המרפסת עם הגינה הקטנה. כך יהיה קו עיצובי אחיד בכל המרפסת וגם נקודת מוצא שממנה אפשר להמשיך.

צריכים רעיונות נוספים? בקרו באתר כאן