ניקוי ספות עצמאי - גלו כיצד לעשות את זה בעצמכם

כתם על ספה מושך תמיד תשומת לב, ובאופן טבעי מדובר בתשומת לב שלילית. גם אם מדובר בכתם קטן יחסית, הוא יתבלט לעין ובכל פעם שתשבו או תשכבו על הספה, הוא יפגע בהנאה. במקום לחיות עם הכתם, כדאי פשוט לנקות אותו, ובעמוד זה תמצאו כמה עצות מועילות מאוד.

חומץ לבן

חומץ לבן, כלומר אותו חומץ פשוט שמשתמשים בו לתיבול ושנמצא בכל בית כמעט, הוא גם חומר ניקוי אפקטיבי להפליא. במיוחד הוא מצליח להסיר כתמים מריפודי בד, וכדאי להיעזר בו גם כשמדובר על כתם שומני, גם כשנוצר כתם זיעה וגם כשיש כתם של קפה. שיטת העבודה: מערבבים חומץ לבן עם מים חמימים. היחס הנכון הוא בערך 3-4 כפות חומץ לכוס אחת של מים. מוסיפים מעט חומר ניקוי - למשל כף נוזל לניקוי כלים או כף של אבקת כביסה, ומערבבים היטב. לאחר מכן טובלים מטלית רכה בתערובת ועוברים איתה על הכתם. חשוב לא ללחוץ על הכתם כדי לא לגרום לחומרים שמרכיבים אותו להיספג בתוך הסיבים. אחרי שנותנים לחומר הניקוי הביתי לספוח אליו את הלכלוך במשך מספר דקות, סופגים אותו באמצעות נייר מגבת או מטלית רכה יבשה. גם בשלב הזה יש להימנע מהפעלת לחץ מיותר, ועוד דגש הוא ייבוש מלא.

קצף גילוח

חומר נוסף שמשמש אותנו למטרות אחרות אבל עשוי להתגלות כיעיל גם כשהמטרה היא ניקוי ספה הוא קצף גילוח. בפרט כדאי להשתמש בו כשעל הספה יש כתם מיין אדום אחרי רגע של חוסר זהירות. שיטת העבודה: מורחים קצף גילוח על האזור המוכתם אחרי שסופגים ממנו כמה שיותר מהנוזל. מחכים כשעה, ואז עוברים עם מטלית לחה כדי לאסוף את קצף הגילוח שבינתיים ספח אליו את הפיגמנט שמקנה ליין את הצבע האדום ובעצם יצר את הכתם. ניתן לחזור על הפעולה פעם נוספת כדי להבטיח העלמה מוחלטת של הכתם. חומר נוסף שעשוי לנקות כתם יין הוא וודקה (משום שהאלכוהול מפרק את הפיגמנט).

ניקוי מקצועי

במקרים שבהם השיטות הביתיות לא מובילות לתוצאות הרצויות, כדאי להזמין חברה מקצועית שנעזרת בציוד מתקדם ובחומרי ניקוי אגרסיביים יותר (אבל כאלה שלא מזיקים לריפוד) ניקוי ספות במרכז הארץ הוא שירות לא יקר, שמספקת תועלת נוספת מעבר לניקיון היסודי מאוד: הוא מאריך את תוחלת החיים של הספה, ומצליח להעלים ממנה גם חיידקים וחרקים מזיקים שעלולים להתחבא בעומק הסיבים.