טיפים להרחקת יונים באופן עצמאי

במרוצת השנים השתכלל המאבק של האדם ביונה. המפגעים הרבים שהיונה מביאה עימה יכולים להוות מטרד נוראי, ולכן אין זה מפתיע שפותחו לא מעט דרכים להרחיק את היונה מעלינו.

חלק מהאנשים יעדיפו איש מקצוע שיגיע להתקין את המכשירים השונים עבור הרחקת היונים, ולעיתים זה אף הכרחי אם יש להתקינם במקומות גבוהים או לא נגישים. עם זאת ישנן כמובן דרכים להרחיק את המטרד באופן עצמאי, ומבלי לחכות לאיש מקצוע שיגיע לעשות את העבודה. בואו נבחן את הדרכים השונות להרחקת יונים:

הרחקה אלקטרונית

זוהי שיטה מודרנית אשר אינה פוגעת ביונה, ובאותה עת מרחיקה אותה באופן כל?כך יעיל עד שהיא בעצמה תבחר להימנע מהמקום לצמיתות. הרחקת יונים אלקטרונית מורכבת מפסי דריכה שקופים שלאורכם עוברים פסי אלומיניום ורכזת חשמלית. הרכזת החשמלית משחררת פולסים חשמליים בזרם נמוך לאורך פסי האלומיניום. כאשרר היונה דורכת על פסי הדריכה, היא מקבלת פולסים של זרמים חשמליים חלשים לרגליה, וכך היא מבינה שזוהי סביבה עוינת עבורה ולכן היא אינה חוזרת למקום.

ניתן לרכוש את המערכת כחבילה שלמה להתקנה עצמית, וכל מה שצריך לעשות הוא להדביק את הפסים לאורך המרפסת או החלון שמהם אתם מעוניינים להרחיק את היונה ולחברם לרכזת החשמלית. הרכזת מופעלת באמצעות אנרגיה סולארית כך שאין צורך להשתמש בחשמל להפעילה.

טורפים מדומים

שיטה נוספת היא להציב במרפסת או על אדן החלון דמות פלסטיק של טורף טבעי ליונה כמו נשר או ינשוף. החיסרון בשיטה זו הוא שהיא אינה יעילה לאורך זמן, מאחר והיונה בסופו של דבר מצליחה לזהות שלמעשה לא מדובר בטורף חי ומסוכן.

דוקרנים

זוהי שיטה מיושנת למדי והיא קיימת בשוק כבר זמן רב. את הדוקרנים מתקינים באמצעות הדבקה עם דבק מיוחד או באמצעות חיבור במקדחה. מדובר בצורת התקנה מסורבלת למדי שעלולה לפגוע במשטח שעליו היא מבוצעת ולכן היא אינה משתלמת. כמו כן מדובר בפתרון מאוד לא הומני שכן היונה אשר נוחתת על הדוקרנים החדים יכולה להיפצע בקלות. כאשר מדובר בעמידות השיטה הזו גם כן לוקה בחסר, שכן לאורך זמן הדוקרנים מתעקמים בשל ישיבת היונה מעליהם וכך יש לה יותר ויותר מקום לחזור ולקנן במקום.

סליל קפיצי

זהו למעשה קרוב המשפחה היותר הומני של הדוקרני שכן בשל צורתו העגולה הוא אינו פוגע ביונה. גם במקרה הזה מדובר בדרך הרחקה פיזית שכן הסליל מונע מהיונה לנחות עליו גם בשל צורתו וגם בשל העובדה שהוא נע ברגע שהיונה נוחתת עליו. החיסרון כפי שכבר למדנו הוא שהיונה היא בעלת כנף מתוחכמת יותר ממה שנהוג לחשוב, וגם במקרה הזה היא תמצא את דרכה להתיישב במקום. בנוסף, הסלילים הם שיטה די רועשת כך שכל פעם שהיונה תנחת עליהם תאלצו לשמוע את הרעש.

.