אם תשאלו אותי מהו אחד ממכשירי החשמל הביתיים החשובים שיש, אולי החשוב ביותר, זו תהיה מכונת הכביסה. אני, אישית, יכול להסתדר בלי טלוויזיה. אני אחיה אם ייקחו ממני את מדיח הכלים, ואשתי בוודאי תסתדר בלי מייבש השיער. היא לא מפונקת. אבל מכונת כביסה? יחד עם המקרר, אלו שני מכשירי החשמל החשובים ביותר בבית.

כמו בכל מוצרי החשמל הביתיים, קיימות אלפי מכונות כביסה מבית היוצר של מאות מותגים, אין ספור דגמים, שיטות, תכניות וטכנולוגיות. אולם טוב לגלות שאופן ההתקנה של מכונות הכביסה הוא לרוב זהה, ולא מסובך יותר מדי.

מכונת כביסה: התקנה עצמית

בדרך כלל, עם רכישת מכונת כביסה חדשה, המחיר כולל את ההובלה אך לא את ההתקנה. עלויות ההתקנה של המכונה נעות בסכומים של בין 199 ל-299 שקלים, אולם התקנה עצמית של מכונת כביסה היא לא דבר מסובך, ואפשר בהחלט לעשות זאת לבד – כמובן לאחר עיון בהוראות הבטיחות ובחוברת ההפעלה המצורפות למכונה. ועכשיו למלאכה:

  • חיבור נקודה לניקוז המים: במידה והמכונה החדשה מחליפה מכונה ישנה, הרי שבמיקום המיועד יש כבר פתח ניקוז ייעודי עבור מכונת כביסה, וגם כיור עם ברז. במידה ואין פתח ניקוז, ניתן לחבר את צינור הניקוז של המכונה ישירות לכיור. יש לוודא את קיבוע וחיזוק הצינור למקום הניקוז כדי למנוע נזילת מים.
  • כניסת המים: מכונות כביסה מתקדמות וחדשות מכילות כניסת מים אחת, בניגוד לשתי כניסות במכונות ישנות. החידוש הוא שבמקום שתהיינה כניסות נפרדות למים קרים וחמים, ישנה כניסה אחת. המכונה היא שמווסתת את טמפרטורת המים בצורה אוטומטית. אם מדובר בשתי כניסות, הכניסה הכחולה מיועדת למים קרים, והאדומה – לחמים. יש לחבר את הצינורות לכניסות ולוודא שהן מחוזקות בעזרת אטמים. לאחר מכן נפתח את זרם המים ונוודא שהם זורמים בצורה תקינה.
  • סינון אבנית: אבנית היא המחלה הנפוצה ביותר של מכונות כביסה. מומלץ להתקין מסנני אבנית בכניסות המים, דבר אשר מבטיח את אורך חיי המכונה.
  • איזון מכונת כביסה: מכירים את זה שהמכונה מרעישה ורועדת עד מאוד במהלך עבודתה? הדבר קורה מכיוון שרגליות המכונה לא מאוזנות. אני פשוט הצבתי פלס על המכונה וככה ווידאתי שהיא ישרה, על ידי התאמת הרגליות בכל פינה.
  • חיבור לחשמל: מבחינה בטיחותית, תמיד השאירו את החיבור לחשמל לסוף ההתקנה. כמובן שכאן מדובר רק על חיבור המכונה לחשמל, אולם כדאי להוסיף למכונה פיוז מקצר, כדי שאם המכונה תקבל מכת חשמל בשל תקלה, היא לא תתקלקל לגמרי. כך, תצטרכו רק להחליף פיוז במקרה של תקלה.

מכונת כביסה: תחזוקה, ביטוח ואחריות

כל מכונת כביסה, כמו כל מכשיר חשמלי, מגיעה עם אחריות יצרן מלאה לשנה אחת. מותגים רבים כיום משווקים חבילת אחריות מורחבת שכוללות אחריות מלאה לשנה אחת ואחריות חלקית לשבע שנים – אני ממליץ עליה בחום. היא כוללת לרוב הגעה של טכנאי חינם, תיקון חינם, אך תשלום על הזמנת החלקים הדרושים לתיקון.

אפיק אחריות נוסף הוא מטעם חברות הביטוח שמספקות ביטוחי תכולת דירה, אך חשוב לזכור כי בביטוחים אלו נשלחים טכנאים שלא מתמחים במיוחד בתיקון ספציפי של מכונת כביסה וכאן ייתכן שהם יעשו שימוש בחלקים לא מקוריים. לכן יש לנקוט משנה זהירות בעניין הביטוח והאחריות.