באקלים החם של ישראל, כולנו סובלים בכל קיץ מהופעתם של ג'וקים בבית ובחצר. מדובר ביצורים שהם דוחים בנראות שלהם ולכן אנשים רבים נרתעים מהם רק לאור צורתם שהיא מגעילה. מעבר לכך הג'וקים הם גם מעבירי מחלות ובעיקר מחלות מעיים באמצעות חיידקים כמו סטרפטוקוקוס, סלמונלה ועוד. לאור כל זאת כולם מחפשים דרכים איך להימנע מג'וקים בביתם.

הסיבות להופעתם של תיקנים בקיץ

יש תיקנים שעפים באוויר ותרים אחר מזון ולכן כאשר הם מוצאים מקום שיש בו מזון חשוף, כמו לדוגמה גבינה או לחם שהושארו על השיש, קיימת סבירות גבוהה שהם יעשו כל שניתן כדי להגיע אליהם כיוון שהם רעבים.

אחרים זוחלים במהירות וכך הם מגיעים מנקודה לנקודה. האהבה הגדולה שלהם היא פריטים מעץ, קרטון ונייר ולכן פעמים רבות מוצאים אותם מסתתרים בקרבתם. בקיץ התיקנים אוהבים את הריחות של פירות הקיץ ולכן הם יוצאים בלילות ממקום המסתור שלהם כדי להתרבות וגם כדי לאכול.

דרכים לשמירה על הבית מהגעת תיקנים

יש כמה פעולות בסיסיות שיש לבצע באופן תדיר ושוטף בכל בית וכך למנוע את הגעתם של המקקים. איך להיפטר מג'וקים:

  • שמירה על ניקיון של הבית על כל רבדיו.
  • חסימה של גישה לג'וקים על ידי סגירת הפתחים והצבה של התריסים באופן אלכסוני או סגירתם כדי שלא יעופו מהמרפסת או מהסלון פנימה לתוך הבית.
  • לא להשאיר מזון ומים במיקומים שונים במטבח או בחללים אחרים בבית, אשר ידרבנו את הג'וקים להיכנס הביתה.

אלו הן הדרכים הטובות איך להימנע מג'וקים.

שיטות להדברה ירוקה ללא ריסוס

לפני ביצוע הדברה על ידי מדביר, דיירים רבים מעוניינים לבצע הדברה ירוקה בעצמם. יש כמה דרכים איך להיפטר מג'וקים ללא ריסוס שהשימוש בהם הוכח כיעיל:

  1. ערבוב של סודה לשתייה יחד עם סוכר, אשר יוצר גזים במעיו של הג'וק ולכן הוא מת. השיטה הזו לא תמיד אפקטיבית לאורך זמן, כיוון שהמקקים מפתחים חסינות נגדה ולכן היא אינה משפיעה עליהם.
  2. פיזור של אבקה דיאטומית שהיא ב"דרגת מזון" ולא של מערכות הסינון לבריכות שחייה. יש צורך בהנחה של חומר רב כדי ליצור אפקטיביות של פעולה זו.
  3. פיזור של חומצה בורית יחד עם מזון וכאשר הם אוכלים פיתיון זה הם מתים.
  4. חומרי ניקוי כמו נוזל כלים שהוא יעיל ולכן זו דרך טובה איך להיפטר מג'וקים.
  5. יש שיטות נוספות כמו הנחת פרוסות של מלפפון או ריסוס באמצעות אלכוהול איזופרופיל, אך הן אינן מומלצות.

הכנת הבית להדברה

הכנת הבית להדברה כוללת כמה פעולות שכולן הן חשובות. בשלב ראשון מרימים את כל החפצים שנמצאים על הרצפה כמו צעצועים, תיקים, שטיחים ועוד. לאחר מכן מנקים היטב את הרצפה כך שכל השטח יהיה גלוי.

השלב הבא הוא הזזת הרהיטים אשר צמודים לקירות כמו לדוגמה ספה של הסלון או שולחן בחדר הילדים. זאת כדי שהמדביר המוסמך יבצע ריסוס בכל החללים הביתיים וגם לרוחבם של כל הקירות כיוון שאלו מקומות שבהם המקקים עלולים להתחבא ואם מקום המחבוא שלהם התגלה, מבצע המדביר פעולה ממוקדת בנקודה זו.

כל אדם מעוניין לדעת איך להיפטר מג'וקים, כדי למנוע את הגעתם הביתה, דבר שאינו נעים ואינו בריא עבור בני הבית. השיטה הטובה ביותר היא לבצע בתחילת הדרך הדברה ירוקה באופן עצמאי ואם התופעה עדיין קיימת, להזמין מדביר שקיבלתם עליו המלצות לאור המקצועיות שלו והוא יבצע מהלך זה על הצד הטוב ביותר.