אז מה עדיף? התקנת מזגן בצורה עצמאית או בעזרת טכנאי מומחה? חשוב לדעת כי ניתן להתקין מזגן לבד, אך אם כך החלטת – כדאי שתתכונן לכך בהתאם.

ביום קיץ חם מהרגיל, גיליתי שחוקי מרפי תמיד צודקים. החוק אומר שבדיוק כשחם לך ביותר, כשאתה הכי עייף וחסר כוחות, המזגן בחדר ישבוק חיים. הבנתי כי אין ברירה, וצריך להתחיל לברר על התקנת מזגן חדש. המזגן המבוקש הוא מסוג של מזגן סטנדרטי עילי, עד 3.5 כוחות סוס.

על ידי מי?

עברה במוחי המחשבה על זהות מתקין המזגן. האם זה יהיה אני או שאולי אזמין טכנאי שמציע שירותי מזגנים? המחשבה על העבודה המאסיבית המחכה לי בייצוב המערכת ובהבטחת עמידותה ויעילותה, יכלה להטות את הכף לטובת מתקין מזגנים. אך לא אחד כמוני יישבר וישלם על עבודה שאפשר לעשותה לבד. מכיוון שמדובר, כאמור, על מזגן עילי פשוט יחסית, ויש ברשותי כלי עבודה רבים, החלטתי כי אוכל להרכיבו ללא עזרת מומחה ובזמן קצר יחסית.

לכל האמיצים שמחליטים ללכת על אופציית התקנת מזגן באופן עצמאי, כדאי לקחת בחשבון כי לפעמים בהתקנה יש צורך בפעולות נוספות כמו הארכת הצנרת, החלפת מערכת החשמל לתלת פאזית, חיבור צינור ניקוז למים, התקנת צנרת וכו'. עם זאת, הסבירות לפעולות אלה יורדת כאשר מדובר על החלפת מזגן קיים בחדש.

מתחילים בעבודה

דרושים כמה כלים מקצועיים וזוג ידיים בריאות ויציבות על מנת להתחיל בעבודת ההתקנה, שדורשת הרבה סבלנות וידע טכני. כמו כן, הבעייתיות בניסיון להתקנה עצמאית היא שברוב המקרים יגידו לכם כי היא לא מגובה באחריות. אם נאמר לכם אחרת, נסו לקבל בכתב את האחריות, על מנת שתהיו מכוסים לאחר מכן.

לשם התקנת מזגן תזדקקו לציוד ייעודי לשם ביצוע חיבור הצינורות הנקרא "FLAIR" - חותך צנרת ומרחיב, שעון למדידת הלחץ ואומים. אם אתם מודעים מראש לכך שתרכיבו את המזגן לבדכם, תוכלו לרכוש מזגן שכבר מגיע עם צינורות מוכנים ומלאים בגז. רק אל תשכחו לבקש חוברת הוראות והפעלה בעברית.

בחירת טכנאי מזגנים

המלצת זה הכול!

למציאת טכנאי מזגנים בהתאם לאזור מגוריכם:

1. כנסו לאתר zap דפי זהב

2. הקלידו מקום מיגורים

3. לחצו על תגית התקנת מזגן

4. בחרו טכנאי מזגנים לפי הפרטים באתר ובהמלצות

המלצה נוספת: התקשרו לפחות ל 3 מתקינים לקבלת הצעת מחיר

אם החלטתם בכל זאת לקרוא לטכנאי מזגנים, כדאי שתפנו למומחה התקנות עוד קודם, על מנת שלא תיתקלו בהפתעות נוספות. מדוע? משום שהמקום בו תרכשו את המזגן הוא לא המקום בו תתבצע ההתקנה, ולכן לפעמים הלקוחות נופלים בין הכיסאות ומתקשים לעמוד על המחיר הסופי של ההתקנה.

בכל אופן, ההתקנה תכלול בין היתר את תליית המדחס מחוץ לבית, עם הקצאת צינור גז וסתימת חורי הואקום – מה שיעלה בדרך כלל כמה מאות שקלים. ודאו היטב כי טכנאי המזגנים שאתם מזמינים מוסמך ומחזיק בתעודת טכנאי מזגנים. ישנם הבדלי מחירים משמעותיים בין מתקין מזגנים מטעם החברה המייצרת ובין מתקין עצמאי. את טכנאי המזגנים רצוי לבחור כמו שבוחרים בעלי מקצוע אחרים - על פי המלצות חברים או אפילו המלצות מהרשת. את הצעת המחיר דרשו בכתב על נייר מסודר רק אחרי שביררתם מה היא כוללת ואילו בעיות יכולות לצוץ בעקבותיה

ומה עם האחריות לגבי ההתקנה?

האחריות הניתנת על רוב המזגנים תקפה לחמש שנים. היא אמורה לכלול אחריות על בריחת גז, נזילות מים או בעיה אחרת הקשורה לתושבת, לצנרת או לחיבורים. האחריות של ההתקנה ניתנת בנוסף לאחריות היצרן, המכסה את השלט ולוח הפיקוד. חשוב לבדוק את כתב האחריות, הן לגבי התקנת מזגן והן לגבי כל פרט עליו מתחייב היצרן - על מנת להימנע ממצבים בהם הטכנאי יקבע כי הבעיה לא נמצאת בתחום אחריותו או חמור מכך - ששני הצדדים מתנערים מאחרית.