מכונת קפה בבית היא יתרון נפלא ופינוק שהופך אט אט למצרך חובה. אם גם לך יש מכונה כזו על השיש במטבח, כדאי שתדע כיצד מנקים אותה, כדי לשמור על אורך חייה.

כל חובב קפה מושבע יודע כלל פשוט מאוד: מכונת קפה איכותית תמיד תספק קפה בטעם ובארומה שפשוט אי אפשר לקבל מקפה קנוי. ישנן מכונות קפה שעלותן יכולה להגיע לאלפי שקלים, אבל לא לחינם – מכונות כאלו הן איכותיות, מקצועיות ומציעות שלל שיטות וסוגי קפה להכנה.

יחד עם זאת, ברגע שקניתם מכונת קפה עליכם לדעת שתחזוק נכון וניקוי שלה הוא חלק בלתי נפרד מהעובדה שהמכונה אכן מייצרת קפה משובח ואיכותי. מיטב החברות בעולם מציעות מכונות קפה ממגוון הסוגים, אני אבצע כאן סקירה של כמה מהמותגים המובילים למכונות הקפה ואספק לכם כמה טיפים חיוניים לתחזוקתן, ניקיונן ושמירתן לטווח הארוך.

גאג'יה: אגדת קפה

מכונות קפה גאג'יה

מכונות הקפה של חברת גאג'יה (Gaggia) האיטלקית כבר הפכו מזמן למותג עולמי ולשם נרדף לקפה. המכונות של גאג'יה מתמחות בעיקר בייצור קפה טחון ומפודים. החברה הוקמה בשנת 1947 על ידי אקילה גאג'יה. זאת לאחר שאותו גאג'יה ייצר לראשונה, ב-1938 מכונת קפה ראשונה עם משאבה אלקטרונית.

חברת גאג'יה ביססה את עצמה לא רק כאייקון בתחום הקפה אלא גם בחדשנות. כל מכונת קפה של החברה מציעה לקהל חידוש מרענן שלא היה קיים קודם לכן. החברה האיטלקית החלה לייצר מכונות קפה ביתיות בשנת 1977. מפעלה המרכזי ממוקם במילאנו.

טיפים לתחזוקה וניקיון של מכונות גאג'יה

כמובן שכל מכונה ואמצעי התחזוקה שלה, אך מכונות גאג'יה בכללן מאופיינות בפשטותן –

  • הראשים ניתנים לשליפה וניקוי מהיר.
  • מנוע המכונה מגן על ידי בידוד ולכן אין צורך לנקותו.
  • ניתן לרכוש ערכות ניקוי ייעודיות לכל מכונה.

ציון פשטות הניקוי: 5 כוכבים 5 כוכבים

סאאקו: מכניסים את המקצועיות הביתה

מכונות קפה סאאקו

חברת סאאקו (Saeco) איטלקית גם כן ונחשבת לחלוצה בתחומה, זאת מכיוון שהיא הייתה הראשונה ששילבה חלקים ואלמנטים מקצועיים של מכונת קפה מקצועית לתוך מכונות ביתיות. החברה הוקמה ב-1981 על ידי סרג'יו זאפלה האיטלקי וארתור שחמד השוויצרי. המפעל הראשון של השניים היה קטן ודחוס, בעיר בולוניה.

אולם, כבר בשנת 1985 הצליחו השניים לייצר את מכונת האספרסו האוטומטית הראשונה בעולם. כשנה לאחר מכן השתלטה סאאקו על נתח שוק של יותר מ-50 אחוזים ברומא, קהל היעד מס' 1 של יצרני הקפה. בשנת 2004 שוב עשתה סאאקו היסטוריה כאשר שיווקה מכונת קפה ראשונה מסוגה שמופעלת כולה על ידי מסך טאצ'.

טיפים לתחזוקה וניקיון של מכונות סאאקו

בגלל העובדה שהמכונות הביתיות של החברה נחשבות לחצי מקצועיות, תחזוקתם וניקויים נחשבים למסובכים מעט. יש למלא את הוראות התחזוקה כפי שהן מופיעות בחוברות ההפעלה הנלוות.

ציון פשטות הניקוי: 3 כוכבים 3 כוכבים

דלונגי: הסוד הוא בעיצוב

מכונות קפה דלונגי

חברת דלונגי (Delonghi), שמוכרת לנו כיצרנית מוצרי חשמל אחרים כמו מגהצים או מכונות כביסה, החלה את דרכה דווקא כיצרנית של מכונת קפה. החברה הוקמה בשנת 1902 על ידי משפחת דלונגי אשר הייתה יצרנית קפה ידועה בעיר טרוויזו שבאיטליה.

מה שמייחד מכונת קפה של דלונגי לעומת מכונות קפה אחרות הוא העיצוב. החברה מתכננת כל פרט ופרט בקפידה, כך שיהיה נוח למשתמש אבל גם נעים למתבונן. המעצב הראשי של דלונגי, ג'יאקומו בורין, נכנס בשנת 2006 לרשימת 50 המעצבים המשפיעים ביותר בעולם.

טיפים לתחזוקה וניקיון של מכונות דלונגי

בגלל העיצוב המוקפד, לעיתים קשה להבין היכן נמצא כל חלק, מכיוון שהכל נראה כמו תוספות מעוצבות. אולם, רוב המכונות של דלונגי הן נוחות יחסית לניקיון, כאשר בראש כל מכונת קפה יש מכסה פילטרים שממנו ניתן לשלוף את החלקים הפנימיים.

ציון פשטות הניקוי: 4 כוכבים 4 כוכבים