אם יש ברשותך עסק הובלות, סביר להניח שאחת לפרק זמן מוגדר הנך מבצע בקרה על ההוצאות כדי לראות על באילו נושאים קיימות הוצאות גבוהות. בעסקים רבים נוכחים לדעת שסעיף ההובלות הוא נתח משמעותי מתוך כלל ההוצאות העסקיות וזאת עקב העובדה שיש צורך לעיתים תכופות בביצוע הובלות שונות עבור העסק.

חשיבה כלכלית בנושא המשאית

לאור זאת מחליטים בחברות רבות לבחון את העלויות של רכישת משאית על כל המשתמע מכך, כדי לבדוק אפשרות של רכישת משאית והפעלתה על ידי נהג מיומן של החברה במקום להשתמש בשירותיה של חברת ההובלות.

כדי לסקור את הנושא באופן מקצועי מבצעים בשלב ראשון אפיון של סוג המשאית אשר נחוצה לחברה וזאת בהתאם לקיבולת שהיא מסוגלת לשאת בארגז. קיימות משאיות בעלות יכולת להעמסת משקל החל ב- 6.5 טון ועד יכולת של 14 טון. בהתאם לאופי הפעילות העסקית, אפשר לקבל החלטה אילו מבין המשאיות המוצעות היא הנכונה ביותר, בהתאם לדפוסי העבודה ולצורך של ההובלות התכופות.

טיפים לקבלת ההחלטה הנכונה

מהו נפח הארגז הנכון תוך חשיבה קדימה לשנים הבאות וכך אם כבר קונים משאית כדאי לרכוש בנפח מעט גדול יותר, כדי שהמשאית תשרת את החברה לצרכים שונים ולאורך שנים רבות.

אם החשיבה היא לרכוש משאית יד שנייה יש להגיע איתה לבדיקה מעמיקה ומקיפה במכון בדיקת משאיות כדי לוודא את מצבה המכני, אם היא עברה תאונות ואם יש בה ליקויים. זאת כדי למנוע מצב שבו המשאית תתקלקל לעיתים תכופות, דבר שיוביל לעלויות גבוהות ולכן במקום צעדי התייעלות בעת רכישת משאית, ההוצאות יגדלו ויתפחו ולכן זהו צעד שאינו נכון כלכלית. למי שיש צורך בתגבור זמני של משאיות לעסק ישקול לשכור משאית לפרק זמן מוגבל במקום לרכוש אחת. 

מי שאינו מבין לעומק את כל מה שקשור לתחזוקת המשאית באופן רוחבי וחושש ממצב שבו הוא ירכוש משאית שאינה במצב מכני מעולה, עדיף שירכוש משאית חדשה מהיבואן בעלת תקופת אחריות וכך לא יהיו הפתעות בנושא של התחזוקה.

משאית מהיבואן היא הוצאה כספית נכבדה, אך כשמדובר במשאית בטיב מעולה אשר מיוצרת על ידי אחד המפעלים המובילים בעולם בתחום זה, יש להביא בחשבון את העלויות של רכישת המשאית וגם את ההוצאות הנלוות. לאור העובדה שמדובר במיזם הנדסי ובטיחותי יוצא דופן שהוא בכמה רמות מעל המתחרים, גם אם העלויות יהיו מעט גבוהות יותר מהמתוכנן, עדיין מדובר בעסקה כדאית לטווח הארוך.

כשמדובר במוצר מעולה שיש לו מוניטין גבוה של שנים רבות, ערכה של המשאית לא ירד לאורך השנים למעט בלאי ושחיקה טבעיים. לכן המשאית תשמור על ערכה ונכס תחבורתי זה יהיה חלק מכלל הנכסים של החברה, כמו המשרד שרכשה, מכשור שקיים במפעל ועוד.

רכישת משאית במציאות העכשווית

מי שמעוניין לרכוש משאית מחליט מה הצורך שלו לאחר תחקיר מקיף שביצע והוא יכול לבצע עסקה זו באינטרנט, באולם התצוגה של היבואן, או במגרשים הייעודיים למטרה זו שיש בהם היצע רב של משאיות בגדלים שונים. לפני סגירת העסקה חשוב לוודא את אמינותם של המגרשים הללו, כדי לא לבצע טעות.