שיפוץ של הדירה עלול לא פעם להפוך למלאכה לא קטנה, כזו שממנה רובנו יודעים איך (וכמה תקציב מדובר) אך לא יודעים לאן יתגלגל התקציב ולעיתים גם לא איך הבית או הריצוף יראה. ולכן בבחירה של קרמיקה לבית מומלץ להכיר בכמה תנאים בסיסים לבחירה, לא רק בכדי לחסוך לנו את זמן הבחירה לפני השיפוץ אלא לעשות בחירה מושכלת שתאריך ימים ועיצוב.

לבטח אתם שואלים את עצמכם מה כל כך מסובך בבחירת קרמיקה, הרי שהתשובה נעוצה החל מהתקציב הנתון שיש לנו, מרמת השחיקה שממנה היא עלולה לסבול, מגודל החדר ועוד מגוון רחב של מאפיינים שיכולים להיות ההבדל שבין בחירת קרמיקה מעולה לבית לבין בחירה גרועה מאוד.

 

תכנון ועיצוב נכונים

שלבים אלו הולכים יחד יד ביד, כאשר בבחירה ועיצוב של הקרמיקה שלנו מומלץ להתאים בין מאות הדגמים השונים של קרמיקה לבית לבין העיצוב של החדר הרלוונטי בבית. ולצד מנעד רחב של סוגי קרמיקה חשוב לדעת כי ככל שנבחר סוג ריצוף ייחודי יותר, כך המחיר שלו למטר יהיה גבוהה יותר ובמרבית המקרים גם מחיר העבודה עלול לעלות גם כן. אך יחד עם העלויות הללו, ניתן כיום להדביק קרמיקה על פני עיצוב קודם ובכך לחסוך את הפירוק. נקודה נוספת שחשוב להכיר האם הקרמיקה ייחודית? אם בעתיד תצרכו עוד מהסוג הקרמיקה שבחרתם תצטרכו לבדוק זמינות מלאי או לקנות מראש אריחים לשעת צורך.

אל בין סוגי הקרמיקה השונים נוכל למצוא כיום קרמיקה מאט/מבריק, המגיע במגוון של צבעים ומרקמים שונים. סוגים אלו של קרמיקה הפכו לפופולריים במיוחד בשנים האחרונות, כאשר אליהם מצטרף גם גרניט הפורצלן. סוג זה של קרמיקה יכול להגיע גם בגוון טבעי ועשוי מאבנים אמיתיות, ובשונה מקרמיקה רגילה החיבורים בין האריחים לא נראים לעין.

לכן תכנון השיפוץ שלנו צריך להתבצע בתוך מסגרת תקציבית, כזו בה נחליט על גובה תקציב ובעזרתו נוכל לצמצם את הסוגים השונים של הקרמיקות ולמנוע בלבול מיותר נוכל לבצע את הבחירה המתאימה. חשוב לזכור כי מסגרת תקציבית שכזו, תעזור לנו גם להחליט על שיטת הריצוף שנבצע בבית וכך נוכל לקבל כבר הצעות מחיר.

 

מאפייני בחירה נוספים

 

גודל המרצפת

בחירה קרמיקה לבית לעיתים נשענת גם על אופיים של החדרים השונים, כאשר חללים גדולים ורחבי ידיים כמו הסלון או פינת האוכל,  יקבלו מידות קרמיקה של 60x60, עם משטחים חלקים בכדי להבטיח נראות חלקה ונקייה לאורך זמן. לעומת זאת חדרים קטנים יותר כמו חדרי שינה, נדרש מידות קטנות יותר שיעניקו תחושה נעימה ולא ''מרווחת'' יתר על המידה.

עובי המרצפת

מרבית האחרים המכרים היום בשוק מגיעים בעובי של כ 10 מ"מ לכן אם העבודה נעשית על היסוד זה אמור זה מספיק, אולם אם נעשית הדבקה על ריצוף קיים חשוב לזכור זאת ולבחון הם יש צורך בעובי של כ 5-6 מ"מ

רמת שחיקה

ובאשר לחללים חיצוניים ישנם כמה מאפיינים שחשוב לדעת בזמן הבחירה, הראשון שבהם הוא כמובן הצורך בניקוז בכדי לנקז את מי הגשמים או מי השטיפה. שנית כל על הקרמיקה באזורים אלו להיות עמידה לשחיקה ממי הגשמים וכמובן בעלת סגנונות צבע כהים עם צורות ברורות על מנת ''לבלוע'' את האבק.