היונים הם סמל של שלום, של יופי, של הוד.... כל זה רק כאשר הם רחוקים מהעין. כשאנחנו צופים בהם בנוף המרוחק הם אכן יוצרים את הרושם האצילי והמרשים. אבל כשהם חודרים לטריטוריה הפרטית שלנו, מתעופפים במרפסת או מעליה או גרוע מכך חודרים לנו אל תוך הבית או מקננים על אדן החלון, או אז המצב גרוע. אנחנו מחפשים כל דרך להיפטר מהמטרד.

אז מה אפשר לעשות כדי להעיף את היונים מהאזורים שלנו? איך באמת אפשר להרחיק את היונים שלא תהיה להם דריסת רגל אצלנו במרפסת או בבית?

עופי יונה....

יש כמה וכמה פעולות שתוכלו לעשות בעצמכם כדי להעיף את היונים ולהרחיק אותם באופן כזה שהם לא ינסו להתקרב יותר למקום.

יש כאן גם הרבה עניין של ניסוי וטעיה עד שתמצאו את השיטה הכי יעילה שתצליח לעבוד גם בבית שלכם. כי לא כל מה שעובד אצל אדם אחד יעבוד גם אצל אדם אחר ולא כל מה שמתאים לשכן יתאים גם לכם.

אז קדימה. מה עושים?

רשתות

הדבר הכי בסיסי וחשוב זה להתקין רשתות. אם אתם לא רוצים שהיונים יחדרו אל מרפסת השירות, ייכנסו אל אדני החלונות או יקננו על ארגזי התריסים שלכם, התקינו רשתות. זה ימנע במידה רבה כניסה של יונים.

אך פתרון זה יהיה יעיל אך ורק במצבים אשר בהם היונים אכן מוצאים את מקומם באזורים הנ"ל שם אכן אפשר להתקין את הרשת. אם מדובר באזורים אחרים כמו קינון על גבי מזגנים או על גגות הבתים כאשר הסבל הוא בעיקר הלכלוך של היונים המגיע אל המרפסות, או אז הפתרון יהיה חייב להיות שונה.

דחליל

בשנים האחרונות נעשו ניסיונות רבים בתחום הזה של הדחלילים. אנשים יצרו דחליל בדמות עורב או כאלה שהלכון דווקא על דמות תרנגול כאשר אלו בהחלט הצליחו להרתיע את היונים. הבעיה היא שמהר מאוד היונים עלו על התרמית והבינו כי לא מדובר אן בדבר האמתי. מה שהפך את כל אלו לבלתי יעילים בעליל.

דוקרנים

ברוב המקרים הדוקרנים הם אלו שעושים את העבודה בצורה הטובה ביותר. אנשים רבים כבר הבינו שאין טעם לנסות דברים אחרים. הדוקרנים אותם פורסים מעל המזגנים או על הסורגים של הגג, מונעים מהיונים לעמוד במקום וזה מה שבעצם מרחיק אותם. אך גם בבחירה של הדוקרנים צריך לדעת מה ואיך לבחור. יש דוקרנים שלא ממש מרתיעים את היונים או שהם עדיין לא מונעים מהם לעמוד בין חלקי הדוקרן. חשוב להיוועץ באיש מקצוע כדי שהדוקרן הנבחר אכן יעשה את העבודה ובצורה הטובה ביותר.

בקיצור, הרחקת יונים היא בהחלט סוגיה שרבים מנסים להתמודד איתה ולא תמיד בהצלחה. אז נכון שתמיד אפשר להזמין שירות מקצועי אך יש עדיין הרבה מה לעשות עד אז. היוועצו במומחים ותקבלו הרבה כלים וטיפים.