תוכן [ הסתר ]

הקיץ מתקרב ואיתו הקלה – איזה מזל שיש לי מזגן. רובנו לא חושבים בכלל על מילוי גז מזגנים, אך אם חסר לכם גז, המזגן החזק ביותר לא יעניק אפילו משב רוח קל.

וידוי נאות: במשך שנים, הופעל עליי לחץ לא פשוט לגלות את נפלאותיו של מילוי גז מזגנים. כמו אצל רבים אחרים, זה קרה בתיכון. שאיפה שובבית של גז מזגנים, ותחושת האופוריה כתוצאה מזה, הייתה משאת נפשם של לא מעט מתלמידי הבית ספר שלי. אני הבנתי את הסכנות שבזה, ונמנעתי.

זיכרון זה ליווה אותי שעה שהחלטתי לבדוק שוב את הנושא, כעבור שנים רבות, והפעם מהצד הטכני שלו. הפעם, הסיבה למחקר הייתה פשוטה מאד: מזגן ששובק לו חיים, וחבר שטוען שהפתרון הוא מילוי גז מזגנים. הנה כמה מהרשמים שלי.

החשיבות של מילוי גז מזגנים

לא צריך לעבוד בחברת אלקטרה כדי להבין שגז מזגנים חשוב מאד בפעילותו של החבר החשמלי הטוב ביותר של עם ישראל בחודשי הקיץ. גז זה נמצא בתוך המזגן ומאפשר לו לפלוט אוויר קר או חם. בהיעדר גז מזגנים, המזגן יראה סימנים של פעולה, אבל רק למראית עין: הוא לא יפלוט ולו חלקיק אוויר אחד. ואם זה לא בזבוז חשמל מיותר, אני לא יודע מה כן.

לאיפה נעלם הגז?

עכשיו, נשאלת שאלה חשובה מאד: הגז הרי נמצא במערכת סגורה, ולא מתיישן עם השנים. אז מתי יש צורך לבצע מילוי גז מזגנים? נכון מאד - כשיש בהם דליפה. מקרה כזה לא רק שמגדיל את הסיכויים לשמיעת צחקוקים לא מובנים של בני נוער סקרנים, אלא גם מצריך הזמנה של בעל מקצוע שעבר הסמכת טכנאות מיזוג אוויר.

כך מתבצע מילוי הגז

מילוי גז לא תורם במאומה כאשר יש דליפה. הרי אפילו אם יוכנס גז שיכול למלא עשרות מזגנים, הוא ימהר לדלוף החוצה. בהקשר הזה, טכנאי מיזוג אוויר אשר מבצע מילוי גז במזגן מבלי לבדוק אם יש בו דליפה, מוציא שם רע לאנשי המקצוע. הטכנאים אמורים להגיע כשהם מצוידים בגלאי נזילות אלקטרוני, באמצעותו כל דליפה תזוהה מיד.

התהליך של מילוי גז מזגנים כולל מספר שלבים. בראשון, יחדיר הטכנאי גז לתוך המזגן, כדי לבדוק אם הוא נשאר בתוכו. לאחר מכן, בהנחה שתימצא דליפה, היא תיאטם, והגז יוכנס בשנית. במידה והתהליך הזה יעבור בהצלחה, הצעד הבא צריך להיות הדלקה של המזגן, והרגשה של פרץ האוויר המיוחל שייצא ממנו.

באיזו תדירות יש לבצע מילוי גז מזגנים?

במרבית המקרים, אין סיבה חיצונית אשר גורמת לדליפת הגז. ייתכן כמובן שייווצר במזגן או בצנרת שלו חור, אבל זה נדיר באופן יחסי. תחת זאת, הגז נפלט החוצה כפועל טבעי של השימוש במזגן. ציינתי הרי שהמערכת במכשיר סגורה, אבל העובדות מראות שהיא אף פעם לא אטומה לגמרי. תורם לכך ההבדל בלחצים בין המזגן לסביבה שבה הוא נמצא.

במילים אחרות: שימוש במזגן, ועל אחת כמה וכמה באופן תדיר, יוצר דליפה איטית של גז. כתוצאה, פעילותם של המזגנים נחלשת עם השנים, עד לרגע שבו נאלצים להחליף את פעולתם במאוורר או בחלון פתוח. הסברה המקצועית היא שתהליך הדליפה נמשך לרוב כשנתיים, ולכן מומלץ להזמין טכנאי לבדיקה שגרתית בפרק זמן זה.

הדגשים במילוי גז

לאור ניסיוני, הרבה דגשים אין לי מלבד אחד והוא חשוב – לא לוותר על הזמנת איש מקצוע מנוסה. טכנאי כזה ידאג לביצוע מילוי גז מזגנים בהתאם לדגם המזגן, לשנת ייצורו, לדחיסותו, ועוד פרטים שיבטיחו שקט ובעיקר אוויר קר ונעים לטווח ארוך.