הנה הקיץ מגיע והדבר הראשון שעובר לכולנו בראש הוא חשבון החשמל שאנחנו הולכים לקבל. כן, המזגן חוזר לעבוד שעות נוספות ועם עליית מחירי החשמל כולנו מחפשים את הדרך הטובה ביותר לחסוך ככל האפשר. דוד שמש הוא יתרון עצום בחודשי הקיץ הארוכים שלנו בארץ, וגם בלא מעט ימים של חורף. אבל כדי לנצל אותו כראוי, יש לדעת כיצד להתאים אותו לבית שלכם.

תוכן [ הסתר ]

לא לכל בית מתאים אותו דוד שמש, ובחירה של דוד שמש שאינו מתאים יכולה לבזבז חשמל יקר או לחילופין לשחוק את הדוד במהירות. ישנם מספר פרמטרים בהם כדאי להתחשב בבחירת דוד שמש, אך לשם כך יש להבין קודם כל כיצד בנוי דוד שמש.

דוד שמש – ככה זה עובד

דוד שמש מורכב ממיכל בנפח של בין 50 ל- 300 ליטרים. מבלי להיכנס להסברים מדעיים מורכבים, נסביר כי לכל דוד שמש יש קולטי שמש שנראים כמו לוחות שטוחים. בתוך הלוחות ישנם צינורות נחושת ובתוכם זורמים מים.

האור של השמש שנקלט בלוחות מחמם את צינורות הנחושת ולכן גם את המים שבתוכם, אותם מים שיזרמו אל המיכל. מתוך המיכל יזרמו שוב המים שבתחתיתו (אלו שהספיקו להתקרר) אל הקולטים, יתחממו שוב ויחזרו שוב אל המיכל וכך הלאה. עכשיו צריך רק להתאים לכם את דוד השמש הנכון.

הפרמטרים להתאמת דוד שמש לבית:

  • אזור המגורים – כל מתקין דודי שמש מקצועי יודע כי באזורים המועדים לקרה עלולות להיות בעיות אבנית רבות בדוד השמש, בעיות שיקצרו את חייו משמעותית. זאת כיוון שבאזורים אלו הטמפרטורות יורדות באופן קיצוני בחורף, ואז יש צורך לחמם את הדוד באופן חשמלי במידה רבה. השינוי הקיצוני הוא זה שגורם לבעיות האבנית, ולכן באזורים אלו יש להתקין מערכות דוד שמש מתאימות.
  • בית המגורים – כאן ישנם מספר קריטריונים חשובים. ראשית, קולטי השמש צריכים להיות מופנים לכיוון דרום בזווית 45 מעלות לשם ניצול מקסימלי של אנרגיית השמש. כדי שזה יקרה יש להתחשב במבנה הגג ולהתקין את קולטי השמש בהתאם או לבחור בקולטים עם תפוקה גבוהה יותר במקרה שהתנאים האידיאליים לא מתאפשרים. בנוסף, לא בכל מבנה מגורים יש אפשרות להתקין את דוד השמש על הגג, לצד הקולט. במקרים כאלו, שקורים בעיקר בבנייני דירות, יש להתקין את הדוד בדירה עצמה ולחברו אל הקולטים שנמצאים על הגג.
  • מספר הנפשות בבית – פרמטר זה ישפיע על נפח הדוד המתאים:
מספר הנפשות בבית נפח הדוד המתאים
1-2 60-80 ליטרים
4 120 ליטרים
5-7 150-170 ליטרים
מעל 7 נפשות 200 ליטרים לפחות

התאמת נפח הדוד למספר הנפשות חשובה מאוד, שכן נפח דוד גדול מדי יגרום לבזבוז מיותר של חשמל על חימום כמות גדולה מדי של מים. נפח קטן מדי לא יספק מים חמים לכל הנפשות בבית.

לכל נפח של דוד יש גודל מתאים של קולטי שמש – דוד שמש בנפח של 80 ליטרים יסתפק בקולטי שמש בגודל של 90x180 סנטימטרים. עבור דוד שמש בנפח 150 ליטר יש צורך בקולטי שמש של 130x220 סנטימטרים. לנפחים גדולים יותר לפעמים יש צורך לחבר יותר מקולט שמש אחד.

את ההתקנה יש לבצע כמובן רק על ידי מתקין מורשה, המשתמש במערכות דוד שמש אשר עונות על כל התקנים ומגיעות עם תעודת אחריות.