הכל על גנרטור ביתי

דף הבית
»
הגינה והחצר
»
הכל על גנרטור ביתי

מה זה גנרטור

גנרטור הוא מכשיר תחליפי לאספקת חשמל סדירה. חלק ניכר מחיינו בבית בעבודה ובכל מקום אחר מתנהל תוך שימוש רציף בחשמל עבור מאור ושימוש באין ספור מכשירים החל ממחשבים וכלה ב- מכשור במטבח, אבזור בבתי חולים, במפעלים תעשייתיים ועוד.

הגנרטור פועל באמצעות מקור אנרגיה אחר, דלק, בנזין או גז.

קיימים בשוק כמה סוגים של גנרטורים להשכרה הפועלים בשיטות שונות להפעלת המנוע שלהם. הדגם הנמכר ביותר הוא גנרטור ביתי הפעיל באמצעות דיזל ואפשר לראות אותו במקומות רבים ומשמש כגיבוי לשעת חירום בה אין אספקת חשמל סדירה.

מה זה גנרטור ביתי

בתים רבים מעדיפים להיות בשליטה על צריכת החשמל הביתית ולכן הם לא מחוברים לרשת החשמל הארצית אלא משתמשים בגנרטור, אחרים חיים במקומות שאין בהם אספקה סדירה ולכן הם מתחברים לגנרטור, אך עיקר השימוש בגנרטור ביתי בעל יכולת של 7.5 וואט הוא בעתות חירום, עקב בעיות ביטחוניות או כשקיימת בעיה בקווי החשמל ולכן יש הפסקת חשמל מקומית.

היתרונות של החזקת גנרטור בבית

קיימים מקרים שבהם יש הפסקות חשמל ארוכות עקב תקלות בקווי מתח גבוה או תקלות אחרות שקורות בעיקר בחורף. קשה מאד להתנהל בבית כשאין חשמל במיוחד אם יש בו ילדים קטנים ואנשים מבוגרים. הפתרון החלופי הטוב ביותר הוא שימוש בגנרטור ביתי להפסקות חשמל שיבצע את כל הפעולות בבית עד שאספקת החשמל הסדירה תשוב.

מעבר לכך, הגנרטור יכול לשמש לעזר כשעושים מסיבה בחצר ואפשר גם לשאת אותו בנוחות מחוץ לבית כשיוצאים לטיול.

גנרטור להשכרה

מי שזקוק לגנרטור לעיתים רחוקות וגם אז לפרקי זמן קצרים, מומלץ על גנרטור להשכרה לתקופה הנחוצה לו, לחודש, חודשיים או לכמה ימים על פי הצורך שלו וכך יחסוך את עלות רכישת גנרטור.

כמה עולה גנרטור

עלות רכישת גנרטור ביתי נעה בין 1,000-600 ₪ ואף למעלה מכך . התנודות הגדולות הן עקב סוג הגנרטור הביתי וגודלו. קיימים שפע של דגמים בהספקים שונים וכל לקוח בוחר את הדגם המתאים לצרכיו הספציפיים.

עלות השכרת גנרטור ביתי נעה בין 350-150 ₪ בהתאם לגודלו, לתקופת ההשכרה ולהספק שלו.

יש להביא בחשבון שחלק מהגנרטורים הביתיים הם די כבדים ולכן מתווספת לעלות ההשכרה או הרכישה גם עלות של הובלה.

איך בוחרים גנרטור

בחשיבה על רכישת או השכרת גנרטור ביתי, יש לוודא שההספק של הגנרטור יספק די חשמל לכל מוצרי החשמל האמורים להתחבר אליו. אם מדובר בחיבור למכשיר אחד או שנים, אפשר להסתפק בגנרטור קטן אך אם מדובר בציוד רב, יש לשכור גנרטור בעל הספק שיתאים לכך כדי שלא יוצר מצב שעקב הספק קטן מדי לא יוכלו לפעול כל המכשירים יחד. התאמת הגנרטור אמורה להיות גם בהתאם לעוצמת הרעש של המכשור ולתקופת האחריות הניתנת עבורו.

כללי זהירות בעת שימוש בגנרטור

חשוב לדעת ולהבין את כל כללי הבטיחות בתפעול גנרטור כדי למנוע חבלות ואסונות כמו מוות מהתחשמלות.

אסור שילדים יימצאו בקרבת הגנרטור

הגנרטור הביתי הוא מכשיר פתוח בכל כיווניו ולכן קיים חשש שילדים סקרנים יכניסו את ידיהם לתוך המכשיר. הם עלולים לגעת חלילה במנוע המסתובב או במיכל הדלק, מצבים שעלולים להסתיים בפציעות קשות או באסונות.

יש לשכור גנרטור שקיים בו מתג בטיחות

במקרה של עומס יתר, מתג הבטיחות מונע את התחממות הגנרטור ולכן הוא מרכיב חשוב ביותר בגנרטור ביתי. גנרטור שמתחמם עלול לפגוע בקהל הנמצא סביבו . רוב הגנרטורים המוצעים להשכרה הם דגמים חדשים המכילים מתג זה אך חשוב לוודא זאת.

הוראות הפעלה – לקרוא ולהבין

לכל יצרן גנרטור ביתי יש שיטת תפעול משלו ויכול מאד להיות שגנרטור ששכרתם בעבר מופעל בדרך אחרת. לכן, יש לקרוא בעיון את ההוראות הקונקרטיות להפעלת גנרטור זה ולפעול על פי ההנחיות למען הבטיחות שלכם ושל הסובבים אתכם.

יש לשכור גנרטור על פי הצורך

על פי סוג המכשור וכמות המכשור שאמורים לחבר לגנרטור, מחשבים את ההספק שיש בו צורך. לאירוע גדול יש צורך בגנרטור שיעמוד בעומס של כל הציוד הרב שיחובר אליו, עומס יתר יצור סיטואציה שהגנרטור לא יפעל כלל ויכול גם להיגרם לו נזק מכני או חשמלי . עדיף לשכור גנרטור שההספק שלו גדול במעט מהצורך ליתר ביטחון.

בדיקת תקינותו של הגנרטור

בדיקת תקינות הגנרטור היא אקוטית טרם ההפעלה . חשוב לבחון אותו, לראות שהוא שלם, שהאביזרים הפנימיים מחוזקים ושאין חפץ תקוע בין חלקיו השונים, הכבלים חייבים להיות שלמים ומחוברים למכשיר כיאות .

אסור להפעיל גנרטור ביתי במקום סגור

גנרטור ביתי פולט עשן ולכן הפעלתו במקום סגור עלולה ליצור הרעלת עשן. לכן יש להפעיל את הגנרטור רק במקום פתוח שהעשן הנפלט יעלה כלפי מעלה . אם לאור אילוצים מפעילים גנרטור בחדר סגור יש לדאוג לפתח אוויר שדרכו ייצא כל העשן החוצה.